Heligonkári v Závode

František Kubec "Pekar" (1904-?)

Franta Kubec so svojou ženou a synom.
Franta Kubec so svojou ženou a synom.

František Kubec, známy ako Franta Pekar, sa narodil roku 1904. Do Závodu sa priženil z Čiech, a súdiac podľa regrútskej fotografie, bolo to v pomerne mladom veku. Bol známy ako znamenitý pekár a znamenitý muzikant.

Svoju pekáreň mal na hornom konci (pri dnešnom šenku Mendosíno), len o pár domov ďalej od domu Floriána Benkoviča (huslista), s ktorým boli rovesníci. Jeho chlieb bol vyhlásený po celom okolí a chodievali ho kupovať až z Malaciek.

Od mladého veku prejavoval svoj hudobný talent a nadšenie pre hru. Už ako 9-ročný hrával na akordeón (heligónku). Keď sa rodina vrátila z práce na poli, sadol si a vyhrával.

V Závode hrával mládeži na hornom konci "pod kaštany". Bol veselej a priateľskej nátury, dokázal uhrať sám celú svadbu a pritom zabávať vtipom hostí. Jeho meno poznali v širokom okolí.

Vlastnil viacero heligóniek a jedna z nich sa dochovala až do dnešných dní. Dnes má vari 100 rokov. Nie je to krásny kus?

Za fotky a informácie ďakujeme rodine Kubecovej.


Mikuláš Puškáč (1922-1968)

Bol mladším nasledovníkom heligonkára Frantu Pekara, ktorý ho ku hre na heligónku zrejme inšpiroval a pravdepodobne ho aj niečo naučil hrať.

Heligónka nebol lacný nástroj a musel si na ňu ako mladík zarobiť na repných brigádach v Břeclave. Keď v hre na heligónku dosiahol dostatočnú úroveň, hrával aj na svadbách. Nie každá rodina si mohla dovoliť celú kapelu a k zábave stačil len heligonkár.

Hrať celý deň a noc na svadbe bolo dosť únavné, avšak, podľa slov jeho dcéry Terézie, hudba a spev bol celý jeho život. V ich dome znela heligónka stále. Vždy keď sa ráno vrátil z hrania na svadbe, hneď vo dverách zahral deťom veselú pieseň prinášajúc krabicu plnú svadobných koláčov.